Sme pripravení na komunálne voľby? – Ako sa rozhodujeme…

Čo myslíte, ako sa rozhodujeme pri výbere vhodných kandidátov na post primátora a za poslancov?

Ak by ste sa túto otázku spýtali občana na ulici, pravdepodobne by odpovedal, že racionálne. Z tohoto predpokladu vychádza aj celá myšlienka demokraticky zvolenej samosprávy, ako najlepšej alternatívy pre mesto.

My sa však najčastejšie rozhodujeme úplne iracionálne. Nechávame sa totiž ovplyvniť očakávaniami ostatných, svojimi predstavami, emóciami alebo aj prevládajúcou kultúrou a hodnotami. Štatisticky existuje pomerne veľká skupina voličov (až tretina), ktorá sa rozhoduje na základe určitej nešpecifikovanej sympati k politickej strane či osobnosti. Voliči, ktorí sa rozhodujú na základe svojich pocitov, sú predovšetkým starší ľudia nad 55 rokov, ale v tejto vekovej kategórii ide voliť až 40 % populácie.

Hlavne v neprehľadných, zložitých situáciách sa spoliehame pri výbere viac na svoje city a intuíciu. V samoobsluhe z nepreberného množstva rovnakého tovaru vyberieme ten s krajším obalom. Málokto skúma zloženie potravín, material, výrobcu… Sila racionálneho uvažovania a premyslenia si situácie sa začne u väčšiny z nás objavovať až keď je ponuka jednoduchšia a dostatočne zrozumiteľná.

Takže aké sú výhliadky vo voľbách v novembri 2014?
Máme 9 kandidátov na post primátora. Aj maďarské strany sa ešte delia, slovenské strany ani nepostavili kandidáta. Väčšina kandidátov je nezávislá. Budeme zmätení, nebudeme stíhať hodnotiť rozdiely v predvolebných sľuboch, rozhodneme sa pravdepodobne emotívne. Čím je väčší výber, tým je väčšie riziko zlého rozhodnutia.

U poslancov je zas historicky najnižší počet uchádzačov. Snáď aj za to, že sme vystavení často hrubej kritike aj za veci, ktoré nemáme v právomoci, len si to kritici neuvedomujú. Slovenské strany nepostavili nikoho. Okrem SMK a MOST-HÍD-u je možné vybrať z 20 nezávislých. K zvoleniu bude potrebných viac hlasov ako doteraz, ale znovu zaváži viac “dobré meno”, či sympatie ku kandidátovi.

Všeobecne platí, že voliči si radšej vyberú politikov, ktorí im veľa nasľubujú a garantujú aspoň udržanie existujúceho sociálneho štandardu. Chceme zmeny a zároveň sa ich bojíme. Priaznivec futbalu, karate, tenisu chce zmenu ale zároveň sa obáva, či bude podpora klubu dostatočná, ak tam pride niekto nový, radikálny. Tak isto vyzerá rozhodovanie členov spevokolu, klubu dôchodcov…

Voliči racionálni (50%) hodnotia najmä napĺňanie volebného programu, silu osobnosti, presadzovanie sociálnej spravodlivosti, profesionalitu, ochranu záujmov skupiny, do ktorej patria, či sú skandidátom rodina, známi…
Profesionalitu charakterizovanú vzdelanosťou, odbornosťou, inteligenciou či spoľahlivosťou preferuje podľa štatistiky pri voľbe len 3,7 % voličov.

Averzie k politickým stranám a kandidátom môžu tiež výrazne ovplyvniť rozhodovanie. Na tom je založená tzv. negatívna kampaň. Tá však prinesie úžitok ohovárajúcemu len ak sú dvaja kandidáti, nie deviati.

Národnostná línia je pre jej vysokú citlivosť najzávažnejším fenoménom slovenskej politickej scény, šahanskú nevynímajúc.

Najsilnejšie motívy rozhodovania sa podľa prieskumov:
Dôvera, viera, sympatia 33,0 %
Politická činnosť a napĺňanie programu 18,9 %
Sila osobnosti 5,1 %
Presadzovanie sociálnej spravodlivosti 5,0 %
Profesionalita 3,7 %
Ochrana záujmov menšín 3,4 %
Iné 10,5 %
Nevie 23,0 %

Takže milí kandidáti, milí kolegovia (kandidáti za poslancov), nafoťme dobré fotografie, pekne sa usmievajme, dajme ich na bilboardy a plagáty, nekričme aké veľké zmeny chceme urobiť a štatisticky máme najlepšie šance. (Ďalšie články nájdete na www.pavol.srna.sk)

Ja osobne pôjdem voliť, a budem hodnotiť také (podľa štatistiky) bezvýznamné kritériá ako profesionalita, šancu získavať štátne či európske zdroje, ochota robiť zmeny k lepšiemu, počúvať spätnú väzbu – pripomienky občanov a tiež či už niečo kandidát vo svojom živote dokázal. V niektorých prípadoch si možno vyberiem to „menšie zlo“, ale voliť budem. Urobte tak aj Vy.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/0/e/0e890752-7783-483d-96cb-ff457e8f3d55/srna.net/sub/pavol/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *