Karavana.4

Psy brešú – ale karavána ide ďalej.

Uplynulé týždne nás zamestnávali dve hlasovania. Jedným z nich bolo “žihadielko” a druhým parlamentné voľby. Teraz sa zaoberajme tým druhým.

Po toľkých zlých odhadoch výsledku mi to teraz celkom vyšlo.

V celoštátnych výsledkoch je niekoľko prekvapení. Fico stratil viac, ako očakával, Most-Híd, KDH a #SIEŤ taktiež nedosiahli očakávaný výsledok. Pozitívum je však volebný zisk SaS a návrat Sulíka, ktorý sa správa rozvážnejšie. Zdá sa, že predsa len bude aj pravicová politika, zatiaľ iba v opozícii. No a najmenej očakávaný bol výsledok Kotlebu.  Najviac ho volili prvovoliči. Školstvo a médiá si z toho budú musieť vziať ponaučenie.

Okresné a šahanské výsledky sú primerané regiónu. V okrese je v prvej trojke a SMER-SD 23,74 %,  SMK-MKP 13,39 %, a MOST-HÍD 13,05 %.

levice

V Šahách sú výsledky nasledovné: SMER-SD 11,6 %, SMK-MKP 37 %, MOST-HÍD 22 %. Popri prevahe maďarských strán stojí za zmienku výsledok OĽANO – NOVA 7,3 % a SaS 5,2 %-. Rozloženie hlasov po volebných okrskoch je v celku rovnomerné, až na vysoký počet hlasov Magyar Kereszténydemokrata Szövetség , ktorý tu dostal 19 hlasov (v iných obvodoch to bolo okolo 3-4).

sahy

Vládu zostavil SMER-SD. Najskôr bola šanca aj na pravicovú vládu, ale po sneme SNS už zostala jediná možnosť.  Bugár musel “prehltnúť veľkú žabu“, ale nakoľko on je ostrieľaný skúsený politik, vedel sa rozhodnúť rýchle.  Emócie okolo toho sú silné, ale zamyslime sa nad tým, čo by sme urobili my na jeho mieste. Tu už nešlo len o možnosť využiť posledné šance na Eurofondy, ale aj o stabilizovanie krajne pravicového extrémizmu.

Iste ste si aj Vy všimli, že každý z koaličných partnerov dostal aj ministerstvo, cez ktoré sa čerpajú Eurofondy.

Keď sa to už podarilo takto, keď volebné výsledky, volebná matematika a jednania priniesli tento výsledok, najrozumnejšie je želať si, aby sme mali vládu aspoň stabilnú.

SMER-SD nemenil veľa ministrov, Koaliční partneri podľa volebných výsledkov dostali svoje rezorty. Oligarchovia v pozadí politických strán môžu pokračovať v hospodárskej činnosti.  Ale to nie je nič nové pod slnkom. Veď už staré peržské porekadlo hovorí: “Psy brešú – ale karavána ide ďalej.”


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/0/e/0e890752-7783-483d-96cb-ff457e8f3d55/srna.net/sub/pavol/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *