co-su-parlamentne-volby-sr

Čo prinesú parlamentné voľby Šahanom?

Prichádzajúce parlamentné voľby v nás otvárajú otázku, či sa nimi budeme zaoberať, čo nám, Šahanom, môžu priniesť.

Prieskumy verejnej mienky už mesiace dávajú vyrovnané výsledky: SMER – SD 34 – 40 %, SIEŤ 11 – 15 %, SNS 6 – 9 %, MOST – HÍD 6 – 9 %, KDH 6 – 9%, OĽANO – NOVA 5 –8 %, SaS 4 – 7 %, SMK – MKP 3 – 6 %… %.

02_GCR_2vlna_PRAVDA_211x130_PRESS.indd

Pravicové strany sú úplne rozbité, nemajú spoločný postup. Očakáva sa však, že SMER – SD bude potrebovať koaličného partnera.

Zdá sa, že strany s dostatočným ziskom hlasov očakávajú, že práve ony budú oslovené stať sa koaličným partnerom SMER – SD. Stranícke pokladnice sa počas dlhých rokov v opozícii vyprázdnili, sponzori a stranícke špičky sú hladné po objednávkach a funkciách.

Šahanom nemusí byť jedno, či sa do vlády dostane SNS alebo MOST – HÍD, či MKP – SMK. Štátny tajomník v školstve a minister pôdohospodárstva by regiónu pomohol.

Z pohľadu mestského úradu asi naďalej nebude za kým chodiť po pomoc na dotácie, ak len niekto nezačne dvoriť aj najväčšej strane. To sa však určite nezačína návštevou u prezidenta.

A nezabudnime ešte na miestnych kandidátov. Zaslúžia si preferenčné hlasy od priaznivcov svojich strán. Ale majú to ťažké, lebo aj 12%-ný koláč maďarských strán sa delí na takmer tri časti.

Šahanom môže priniesť úspech aj výsledok strany SIEŤ v prípade, že sa stane koaličným partnerom pre SMER – SD, ako to naznačuje prerieknutie sa predsedu. Neviem však o silnom zázemí SIETE v Šahách. Možno ohováranie a intrigy nie sú u nás až také populárne?

Väčšinová strana nestratí toľko, aby ju to ohrozilo, opozícia slovenská aj maďarská je rozbitá, pre väčšinu z nás bude ťažké dobre sa rozhodnúť.

Ja napriek tomu pôjdem voliť, už len preto, aby som mal po voľbách morálne právo vysloviť svoju nespokojnosť, ak budem mať pocit, že je to potrebné.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/0/e/0e890752-7783-483d-96cb-ff457e8f3d55/srna.net/sub/pavol/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *