Israels trio sm

Chuck Israels Trio v Šahách

V priebehu svojej kariéry basista Chuck Israels (78) pracoval so zvučnými menmi ako Billie Holiday, Benny Goodman, Coleman Hawkins, Stan Getz, Herbie Hancock, J.J. Johnson, John Coltrane. Najznámejší je však pre spoluprácu s Billom Evansom. S legendárnym klaviristom hral od roku 1961 do 1966.

Do Šiah prišiel z Maďarska  na pozvanie Pavlova Makovínyiho v rámci „cezhraničnej spolupráce“ s bubeníkom Bágyi Balázsom – prezidentom Maďarskej jazzovej federácie a klaviristom Juhász Attilom – predstaviteľmi strednej generácie jazzovej špičky v MR. Bol to jediný koncert na Slovensku. Zo Šiah odišiel Chuck Israels do Grazu kde vedie workshop.

Sprevádzajúci hudobníci mali úctu k legende, preto hrali umiernene, ale s veľkým citom, takmer minimalisticky aby dali priestor pre sóla Chuck Israelsa. Hrali známe štandardy: Body and Soul, It Could Happen to You, A Foggy Day, My Romance, When I Fall in Love, Taxi.

Chuck solo

V triu Bill Evansa sa Chuck Israels  netlačil do popredia, hral sprievodnú funkciu, ako to sám vyjadril: “bol som rád, že som bol súčasťou Evansovej hudby”. Napriek tomu v Šahách využíval priestor na rozsiahle dlhé sóla. Jeho improvizácie neboli vystavané do nadchýnajúcich vyvrcholení, ale boli kľudné, ortodoxné, premyslené. Chuck Israels je mäkký, jemný, vysoko melodický, s linkami, ktoré sa pohybujú v divných cestách. Spoluhráči mali čo robiť, aby sledovali jeho rytmické hry.

Chuck wife

Atmosféra v komornom prostredí Základnej umeleckej školy bola ľudsky priateľská, potlesky spontánne. Hosť spoza „veľkej mláky“ si vážil srdečné prijatie svojej hudby v našom malom mestečku. Chucka sprevádzala aj jeho manželka Margot, ktorá je musicalová speváčka.

Poďakovanie patrí sponzorom: MM elektro Miroslav Majtán-hlavný sponzor, vďaka ktorému sa  koncert uskutočnil, Pečať mesta Šahy, Július Antalfi -Villa Romaine, NKA-Nemzeti Kulturális Alap, Marek Majoroš -Reštaurácia ESO, mediálny partner SkJazz.sk.

http://www.skjazz.sk/koncerty.php?zobraz=11639


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/0/e/0e890752-7783-483d-96cb-ff457e8f3d55/srna.net/sub/pavol/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *