Sila reklamy v politike

Každý, kto pracuje v obchode, zažil na vlastnej koži, akú silu má dobrá reklama. Keď na niečo vidíte reklamu v telke, počujete v rádiu a čítate v tlači, zbadáte to na predaji propagovaného tovaru. Vedome aj podvedome sa rozhodujeme pod vplyvom reklamy.

 reklama

U tovaru dennej spotreby je riziko, že sa zle rozhodneme minimálne. Zajtra sa rozhodneme pre iný tovar. Ak ide o tovar určený na dlhodobú spotrebu, môžeme utrpieť väčšiu škodu. Reklama a marketing sú prítomné aj v politike, aby nás ovplyvnili, koho si máme vybrať. Volení zástupcovia ľudu patria do kategórie tovaru určeného na dlhodobú spotrebu (mali by dobre fungovať štyri roky).

Pre komerčnú reklamu platia určité etické pravidlá a zákony. Je neprípustné uvádzať nepravdivé informácie o produkte a spotrebiteľ musí dostať všetky potrebné informácie. Ak po krátkom čase zistíme, že tovar nezodpovedá našim predstavám, alebo je chybný, môžeme ho vrátiť alebo vymeniť.

reklama (1)

V politickej reklamnej kampani je situácia omnoho horšia. Tu určité etické hranice môže tvoriť morálna zrelosť strany či kandidáta. Ale nezabudnime, že politika je boj o moc, takže každému je jasné, kde budú hranice. Veľkou výhodou politickej reklamy je aj to, že treba hlavne sľubovať to, čo voliči radi počujú a kontrola plnenia sľubov bude až o štyri roky, keď si ich už aj tak nikto nepamätá. Po voľbách nemáte možnosť reklamácie, nikto vám ho už nevymení, keď zistíte, aký je v skutočnosti.

slon

Hrôza, na akých nestabilných základoch spočíva naša demokracia (zatiaľ ale nič lepšieho nevymysleli). Jediné riešenie je uvedomiť si skutočné ciele reklamy (motivovať ku kúpe/voľbe) a uvedomiť, pre čo sa rozhodujeme – či pre šmejd plný jedovatých látok alebo hodnotu. Je nám tiež jasné, aký účel slúži očierňovanie konkurencie pár týždňov pred voľbami. Sú to hnusné, ale – žiaľ –používané ťahy. Ak máme šťastie, nájdeme aj takých, ktorí ponúkajú program založený na reálnych možnostiach a faktoch.

Používajte prísny filter pri pohľade na volebné materiály (aj na tie moje), pretože reklama má obrovskú silu.

A reklamácie sa prijímajú až o štyri roky…


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/0/e/0e890752-7783-483d-96cb-ff457e8f3d55/srna.net/sub/pavol/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *