Aké sú príčiny stagnácie Šiah

Ak niekto chodí po Slovensku (po svete) alebo sa vráti niekto po rokoch z cudziny do Šiah, väčšinou svojim blízkym povie: V Šahách sa roky nič nezmenilo… My domáci “sklopíme uši” a nevieme, či sa máme vyhovárať alebo oponovať. Užitočnejšie je však pozrieť sa pravde do očí a hľadať riešenia.

Aké sú skutočné príčiny stagnácie? 

Geografická poloha: sme hraničné mesto, na opačnej strane Ipľa nemáme  Komárom, Esztergom ani Győr na pár kilometrov. Chýba väčší región, kúpna sila aj spoza hraníc.

Pohraničná oblasť znamená vždy “národno-bezpečnostnú” rizikovú oblasť, teda chýba tu ťažký priemysel už z doby industializácie Slovenska. Kedysi silné poľnohospodárstvo je rozbité a je na kolenách.

Ak sa pozriete na dialničnú sieť Slovenska, je takmer zhodná s rozložením priemyslu. Ak sa dobre pamätám, cez Šahy žiadna dialnica nevedie.

sr-mapa-dialnicna-siet

Myslím, že rozloženie priemyselných parkov je tiež jasný odkaz. Tam kde vznikli, ďalej sa rozvíjajú (napr. v Leviciach).

priem parky

Vzdialenosť 172 km od Bratislavy je veľa na dochádzanie a málo na “týždňovky”. V Bratislave pracujú hlavne z jej okolia (po Dunajskú Stredu, Nové Zámky, nanajvýš Komárno. A samozrejme veľa “východniarov” na týždňovkách. Tým je daný počet známych na vplyvných miestach, v úradoch, v politike. Niet u koho lobovať.

Asi tu končí aj záujem politických strán dávať peniaze do regiónov. Vy by ste podporovali región, kde je len polovica Slovákov a aj tá ťahá minimálne na dva smery a kde je len polovica maďarov a aj tá ťahá minimálne na dva smery (hoci v Šahách ešte držia spolu).

A je tu ešte jedna vec. Keď sa spýtate podnikateľov z iných regiónov (napr. zo Žitného ostrova), ktorí podnikajú u nás, povedia slušne, že sme oproti iným regiónom pohodlnejší, že tu chýbajú určité pracovné návyky zodpovedajúce dnešným požiadavkám. (Tie by sa vytvorili, keby tu boli pracovné príležitosti dlhšiu dobu – pozn. autora).

A ešte som na niečo zabudol: “Za všetko môžu poslanci MsZ”. Aké je teda riešenie: nemať poslancov vôbec a ani takých naivných občanov čo takýmto výhovorkám uveria.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting1_2/0/e/0e890752-7783-483d-96cb-ff457e8f3d55/srna.net/sub/pavol/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *